v času COVID-19
izr. prof. dr. Irena Oblak, dr. med., strokovna direktorica, OIL, [email protected]
Obravnava bolnikov z rakom na Onkološkem inštitutu Ljubljana tudi v času epidemije COVID-19 ni zastala
V času epidemije COVID-19 nikakor ne sme zastati obravnava bolnikov z rakom, saj bi to lahko pomenilo večjo škodo na zdravju ljudi, kot jo povzroča okužba z novim koronavirusom. Na tem mestu bi pohvalila slovenski zdravstveni sistem, ki je omogočil, da onkologija, poleg porodništva, deluje tudi v teh kriznih časih. Le-to namreč ni bilo omogočeno v vseh evropskih onkoloških centrih v času epidemije.
V sodelovanju z našim Registrom raka sledimo, kaj se dogaja z onkološkimi bolniki. Že v marcu in aprilu opažamo upad napotitev onkoloških bolnikov na preglede ter upad novih potrjenih primerov raka. Možni razlog je, da že sami bolniki ne poiščejo zdravniške pomoči, ker se bojijo okužbe, ali pa ne želijo še dodatno obremeniti zdravstvenega sistema. Drugi možni vzrok je slabša dostopnost do družinskih zdravnikov ali pa slabše delujoča oz. nedelujoča diagnostična obravnava na primarnem nivoju. Onkološko zdravljenje namreč poteka v nezmanjšanem obsegu.
Na Onkološkem inštitutu smo sprejeli številne ukrepe za zaščito bolnikov in zaposlenih, s katerimi smo uspeli zagotoviti nemoteno nadaljevanje specifičnega onkološkega zdravljenja ves čas epidemije. V tem času se je pokazala potreba po uvedbi telemedicine, ki bi jo lahko uporabljali za dobršen del bolnikov na hormonskem zdravljenju ali pri sledenju bolnikov po zdravljenju. Poleg tega menimo, da je smiselna obravnava paliativnih bolnikov na domu v okviru mobilnih paliativnih enot, ko je to mogoče glede na stanje bolnika in druge okoliščine. Opažamo namreč, da je njihova oskrba v tem času okrnjena.
V času epidemije so bili v državi začasno zaustavljeni presejalni programi za raka, vendar smo si na OI prizadevali, da bi se ob upoštevanju varnostnih ukrepov začeli čim prej ponovno izvajati, saj z njimi lahko preprečujemo nastanek raka oz. rake odkrivamo v zgodnjih fazah.
Pomembno je, da se zdravstveni sistem prilagodi epidemiji, vendar je njegovo delovanje ključnega pomena, kar še posebej velja za onkologijo, saj bomo v nasprotnem primeru imeli več zbolevanja in umiranja zaradi raka.
19. maj 2020