v času COVID-19
prof. dr. Branko Zakotnik, dr. med., spec. internistične onkologije, koordinator Državnega programa obvladovanja raka, [email protected]
Organizirani presejalni programi za rak materničnega vratu (ZORA), rak debelega črevesa in danke (Svit) in rak dojke (DORA) ponovno polno delujejo. Upoštevajo vsa navodila za preprečevanje širjenja COVID-19, tako da potekajo varno.
Slovenija je ena redkih držav v Evropi, ki prebivalcem omogoča udeležbo na vseh treh priporočenih presejalnih programih proti raku. V programih ZORA in Svit odkrivamo in učinkovito zdravimo predrakave spremembe, zaradi tega se je po uvedbi programov pomembno zmanjšala incidenca raka materničnega vratu ter raka debelega črevesa in danke. V zadnjih letih se Slovenija umešča med evropske države z najmanjšo incidenco raka materničnega vratu in zasleduje cilj Svetovne zdravstvene organizacije po eliminaciji raka materničnega vratu kot javnozdravstvenega problema. V programu Svit letno odkrijemo okrog 400 rakov debelega črevesa in danke manj kot pred vzpostavitvijo programa, kar je odličen uspeh v svetovnem merilu. V programu DORA, kot tudi v drugih dveh programih, v večji meri kot pred vzpostavitvijo presejalnih programov odkrivamo in zdravimo omejene stadije raka, kar pomembno vpliva na umrljivost in 5-letno preživetje. Posebna analiza podatkov Registra raka Republike Slovenije in registrov presejalnih programov je pokazala, da je bila umrljivost med bolniki z rakom, ki so se odzvali na vabilo na presejalni pregled, kar 4-5krat manjša kot pri bolnikih z rakom, ki se na vabilo niso odzvali.
Z udeležbo v organiziranih presejalnih pogramih naredimo največ za svoje zdravje in kakovost življenja, obenem pa pripomoremo k vzdržnosti in izboljšanju našega zdravstvenega sistema. Kako pomembno je to za ljudi, je postalo jasno ob izkušnji s COVID-19!
19. maj 2020
