v času COVID-19
Center za zdravstveno ekologijo, NIJZ, [email protected]
Prekomerno izpostavljanje soncu škodi koži, očem in imunskemu sistemu
V svetu in tudi v Sloveniji se v zadnjih desetletjih srečujemo s stalnim naraščanjem števila na novo odkritih primerov kožnega raka. Pojav je tesno povezan z življenjskim slogom, to je z izvajanjem priljubljenih aktivnosti in rekreacije na prostem, oblačenjem v oblačila, ki so vedno bolj odprta in s priljubljenostjo zagorele polti, kar vse lahko vodi v prekomerno izpostavljenost soncu.
Prekomerno izpostavljanje soncu je prepoznano kot osnovni vzrok za škodljive učinke na kožo, oči in imunski sistem. Strokovnjaki menijo, da bi z ustreznim samozaščitnim ravnanjem lahko preprečili štiri od petih primerov kožnega raka. Škodljivim učinkom zaradi delovanja UV sevanja se z doslednim izvajanjem samozaščitnih ukrepov večinoma lahko izognemo.
Splošna priporočila za zaščito pred škodljivimi učinki UV sevanja, ki naj bi jih upošteval vsakdo, so:
- Omejimo izpostavljanje soncu v času njegove največje moči. Aktivnosti na prostem opravimo prej ali potem.
Moč sončnega UV sevanja je poleti največja med 10. in 17 uro, z vrhom okoli sončnega poldneva, pri nas poleti okoli 13. ure.
- Umaknimo se v senco.
Poiščimo senco (npr. zgradba, šotor, senca dreves) ali ustvarimo senco (npr. odprimo dežnik, senčilo). Najbolje smo zaščiteni v zgradbi.
- Oblačila in pokrivala.
Kadar se ne moremo umakniti močnemu soncu, oblecimo ohlapna oblačila z dolgimi rokavi in hlačnicami (iz lahkih in gostih tkanin, v več slojih, živih ali temnejših barv). Glavo pokrijmo s širokokrajnim klobukom (7,5 – 10 cm) ali pokrivalom v legionarskem kroju.
- Sončna očala.
Zaščitimo oči s sončnimi očali ustrezne kakovosti (CE, UV 400) in oblike (ki preprečijo dostop UV žarkov tudi s strani).
- Kemični varovalni pripravki.
Na delih telesa, ki jih ne moremo zaščiti z obleko, uporabimo kemične varovalne pripravke. Zagotavljati morajo širokospektralno zaščito (pred UVA in UVB žarki) s sončnim zaščitnim faktorjem (SZF) 30 ali več.
- Dnevno spremljajmo napovedi UV indeksa na tej povezavi
Izvajajmo samozaščitne ukrepe glede na vrednost UV indeksa. UV indeks je krajevno specifičen, zato upoštevajmo tudi pravilo sence (Kadar je naša senca krajša od telesa, poiščimo senco.).
- Ne sončimo se namerno.
- Odpovejmo se uporabi solarija.
20. maj 2020