v času COVID-19
prof. dr. Maja Čemažar, univ. dipl. biol., pomočnica strokovne direktorice za raziskovanje in izobraževanje, OIL, [email protected]
Za zagotavljanje najboljše možne oskrbe bolnikov z rakom je nujno izvajati lastne raziskave in zaposlenim omogočati stalno izpopolnjevanje znanja, zato smo na Onkološkem inštitutu Ljubljana tudi v času epidemije COVID-19 izvajali izobraževanja in raziskave
Raziskovanje in izobraževanje sta dva ključna stebra Onkološkega inštituta Ljubljana, saj se na inštitutu zavedamo, da lahko bolnike z rakom kakovostno oskrbujejo le visoko izobraženi strokovnjaki, ki svoje znanje pridobivajo s stalnim izpopolnjevanjem in tudi z lastnimi raziskavami.
Zato smo na Onkološkem inštitutu tudi v času epidemije COVID-19 skrbeli, da so naši strokovnjaki nadaljevali z raziskovalnim delom. To delo vključuje tudi klinične študije, kar pomeni, da so bili naši bolniki tudi med epidemijo vključeni v potekajoče klinične študije. Na inštitutu trenutno poteka preko 90 raziskav na področjih predklinike, preventive, diagnostike, zdravljenja, rehabilitacije in paliative, te raziskave tudi v času epidemije niso zastale. Obseg raziskovalnega dela smo med epidemijo celo povečali, saj smo se na področju kirurgije in radioterapije vključili v nove, aktualne mednarodne raziskave na področju raka v povezavi z epidemijo COVID-19.
Ves čas trajanja epidemije smo zagotavljali tudi izobraževanja zaposlenih, študentov, strokovne in ostalih javnosti. Vzpostavili smo redna tedenska predavanja za zaposlene, ki so preko videokonferenc dostopna tudi širši strokovni javnosti. Prav tako so naši zaposleni preko videokonferenc nadaljevali s poučevanjem na različnih fakultetah ter s predstavitvijo svojih raziskovalnih dosežkov slovenski in mednarodni strokovni javnosti. Za širšo javnost smo na naših spletnih straneh objavili gradiva s strokovnih srečanj, ki so bila izvedena v zadnjih 5 letih.
Na Onkološkem inštitutu Ljubljana verjamemo, da je potrebno za zagotavljanje visoke strokovne celostne oskrbe bolnikov z rakom imeti lastne raziskave in visoko izobražen kader, za kar bomo skrbeli tudi v bodoče. Ob tem se bomo še naprej trudili premagovati raznolike izzive, s katerimi se soočamo že od začetka delovanja inštituta pred 80. leti. Epidemija COVID-19 ostaja poseben izziv, ki pa ga zaenkrat na področju izobraževanja strokovnjakov in raziskovanja v onkologiji uspešno obvladujemo.
17. maj 2020
